Dražební vlna. Na jsou tisíce nemovitostí s hypotékou, kterou majitel už nikdy nesplatí

Rodinný domek v pražském Újezdu nad Lesy, dvoupokojový byt na Chodově nebo lukrativní nemovitost na Liberecku. Tyto a mnohé další nemovitosti lze v nadcházejících týdnech koupit v nedobrovolných dražbách, protože se jejich majitelé dostali do potíží se splácením svých závazků.

A podobných případů bude nyní dle odhadů dražebních společností přibývat. „V důsledku ekonomické krize bude více lidí nesplácet své nemovitosti, a my tak pravděpodobně budeme mít více práce.“

Ze statistiky nedobrovolných dražeb, kterou vede portál centrální adresa, vyplývá, že jen během prázdninových měsíců zamíří do nuceného prodeje majetek v hodnotě 209 milionů korun. To je víc než za celé první pololetí, kdy se dražil majetek v hodnotě 155 milionů korun a celková dosud získaná suma z toho, co se podařilo vydražit, činí zejména kvůli koronavirové pauze zatím jen 41 milionů korun.

Vlnu nucených dražeb, které byly odložené v důsledku lex covid, očekává i Petr Sefzig, jednatel portálu OK dražby, na kterém se odehrává asi polovina nedobrovolných prodejů nemovitostí. Zmíněný zákon zakazoval prodávat nemovitosti, kde dlužník bydlí. „Což se už od prvního července zase smí,“ upozornil Sefzig. „Další vlnu nuceného prodeje nemovitosti očekáváme v důsledku nesplácení úvěrů, které jsou nemovitostmi zajištěny, nicméně ta časová prodleva bude značná, řekněme několik měsíců, možná i let, než se nesplácené nemovitosti dostanou na trh,“ popisuje situaci.

Banky v pozoru

Pro banky je to velmi citlivé téma.

 

Zdroj: Euro.cz