Ač se zpočátku zdálo, že krize zatím hypoteční trh výrazně nepoznamenala, květnová data začínají ukazovat, že dostupnost vlastního bydlení se Čechům komplikuje. Kterým a v čem

I když se v posledních měsících začaly rozvolňovat limity na hypotékách, úroková sazba se snížila na průměrných 2,3 % anebo se rozhodovalo o zrušení daně z nabytí nemovitých věcí, což mělo opět nastartovat realitní trh, počet poskytnutých hypoték se v květnu rekordně snížil. Hypoték se poskytlo nejméně za posledních deset let.

„Problém vidím v tom, že se podmínky bank chaoticky měnily ze dne na den a běžní klienti šli stranou. Přitom právě banky mají na směřování krize obrovský vliv. Do budoucna by tak bylo na místě se lépe připravit a jednat koncepčněji. Tím spíše, že větší vlnu nezaměstnanosti a finančních potíží lze teprve čekat,” komentuje situaci David Mencl, ředitel Ekonomických staveb. Jeho společnost však výpadek při zařizování hypoték nepocítila. Dle jeho slov byl zájem klientů stále stejný. Snad jedinou změnu zaznamenali v tom, že se komunikace přenesla do online prostředí.

Budou banky více prověřovat bonitu žadatelů o hypotéku?

Podle průzkumu agentury IPSOS si 70 % Čechů, kteří zatím nemají vlastní bydlení, plánuje nemovitost pořídit. Vzhledem ke stále stoupajícím nájmům a současné výši inflace je z hlediska financí výhodnější bydlet ve vlastním než v pronájmu. Obecně se dá ale očekávat, že bonita žadatelů se v průměru sníží, proto zhoršení situace pravděpodobně pocítí především žadatelé o nový hypoteční úvěr.

Je potřeba počítat s tím, že banka bude obezřetně stanovovat hodnotu financované nemovitosti a přihlížet k udržitelnosti příjmů žadatele. V nejbližších měsících tak zřejmě dále ubude těch, kteří si budou moci hypotéku dovolit – ať už z důvodu snížení příjmů, nebo z důvodu obav o nejistý vývoj v budoucnosti. Určitá část klientů, kteří by za normálních okolností o hypotéku žádali, nyní nepožádá nebo bude mít sníženou úvěrovou schopnost, a dosáhne tak na nižší částku.

Komu nedají hypotéku: bonita klienta, odklad splátek

Zdroj: Shutterstock

Koho banky s žádostí o hypotéku odmítají?

Na odmítavý přístup bank mohou narazit nejen žadatelé, kteří si prošli insolvencí, ale i pendleři a zástupci rizikových povolání v cestovním ruchu i pohostinství, na které některé banky uvalily přísnější metr. Možnost dosáhnout na hypotéku se nicméně vzdaluje nejen těmto skupinám.